Hasznos lehet

A Nap még ezer ágra tűz, egy fűszál sem mozdul, azonban azt vesszük észre, hogy szerte a környező partszakaszokon valami villog. A villogás a balatoni viharjelző rendszer fényjelző berendezéseiből származik, amelyek a közelgő – sokszor hirtelen – időjárás változást jelzik a fürdőzők és a vízen közlekedők részére. A viharjelzésnek két fokozata van.

 

Elsőfokú viharjelzés esetén a viharjelző-fény berendezések percenként 45-öt villannak, a várható maximális széllökések 40-60 km/h sebességet érhetnek el. Ebben az esetben úszni, csónakkal és más vízi sporteszközzel csak a parttól számított 500 méteren belül szabad tartózkodni. Itt, a déli parton különösen veszélyes, ha a szél iránya is déli, azaz a part felől fúj a Balaton irányába. Nagy hullámokat nem érzékelünk, mert a dél felől érkező szelet a város „megemeli”. A szél a parttól pár tíz-száz méterre csap le a víz felszínére és ekkor kerülni kell a gumimatracos, gumicsónakos eszközökkel való fürdőzést, mert nagy a veszélye annak, hogy elsodródunk. Ha a szél elviszi a fürdőeszközt, akkor ne ússzunk utána, nem érdemes kockáztatni.

 

Másodfokú viharjelzés esetén a viharjelző-fény berendezések percenként 90-szer villannak fel, ami a vihar rövid időn belüli megérkezését jelzi; a széllökések sebessége várhatóan meghaladja a 60 km/órát. Ilyenkor a hatályos szabályok szerint nem szabad fürödni, csónakkal vagy más vízi sporteszközzel a vízen tartózkodni. A déli parton viharos északi, észak-nyugati szél esetén számítani kell arra, hogy a hullámok tetejéről leszakadó vízpára miatt „porzani” fog a víz. Ekkor a vízfelszín felett akár 40-50 cm magasságban is 80-90 % páratartalmú a levegő, szinte lehetetlen levegőt venni. Ilyen helyzetben arra kell törekedni, hogy kikerüljünk ebből a rétegből valamilyen módon.

 

A viharjelzés aktuális fokozatáról a következő  címen tájékozódhatnak:  https://rsoe.hu/tevekenysegek/viharjelzo_rendszerek/. Apartmanházunkhoz a legközelebbi viharjelző berendezés a házzal szemközt, a Balaton partján álló, Európa szálló tetején üzemel. A jelzőrendszer április 1-től október 31-ig működik.



Olvass tovább: https://harmadik5.webnode.hu/altalanos-informaciok/hasznos-lehet/

A Nap még ezer ágra tűz, egy fűszál sem mozdul, azonban azt vesszük észre, hogy szerte a környező partszakaszokon valami villog. A villogás a balatoni viharjelző rendszer fényjelző berendezéseiből származik, amelyek a közelgő – sokszor hirtelen – időjárás változást jelzik a fürdőzők és a vízen közlekedők részére. A viharjelzésnek két fokozata van.

Elsőfokú viharjelzés esetén a viharjelző-fény berendezések percenként 45-öt villannak, a várható maximális széllökések 40-60 km/h sebességet érhetnek el. Ebben az esetben úszni, csónakkal és más vízi sporteszközzel csak a parttól számított 500 méteren belül szabad tartózkodni. Itt, a déli parton különösen veszélyes, ha a szél iránya is déli, azaz a part felől fúj a Balaton irányába. Nagy hullámokat nem érzékelünk, mert a dél felől érkező szelet a város „megemeli”. A szél a parttól pár tíz-száz méterre csap le a víz felszínére és ekkor kerülni kell a gumimatracos, gumicsónakos eszközökkel való fürdőzést, mert nagy a veszélye annak, hogy elsodródunk. Ha a szél elviszi a fürdőeszközt, akkor ne ússzunk utána, nem érdemes kockáztatni.

Másodfokú viharjelzés esetén a viharjelző-fény berendezések percenként 90-szer villannak fel, ami a vihar rövid időn belüli megérkezését jelzi; a széllökések sebessége várhatóan meghaladja a 60 km/órát. Ilyenkor a hatályos szabályok szerint nem szabad fürödni, csónakkal vagy más vízi sporteszközzel a vízen tartózkodni. A déli parton viharos északi, észak-nyugati szél esetén számítani kell arra, hogy a hullámok tetejéről leszakadó vízpára miatt „porzani” fog a víz. Ekkor a vízfelszín felett akár 40-50 cm magasságban is 80-90 % páratartalmú a levegő, szinte lehetetlen levegőt venni. Ilyen helyzetben arra kell törekedni, hogy kikerüljünk ebből a rétegből valamilyen módon.

A viharjelzés aktuális fokozatáról a következő  címen tájékozódhatnak: 

 

https://www.met.hu/idojaras/tavaink/balaton/viharjelzes/index.php   

 

A szállásainkhoz a legközelebbi viharjelző berendezések az Aranyparton az Európa szálló tetején, valamint az Ezüstparton Meteorológiai Obszervatórium tetején üzemelnek.  A jelzőrendszer április 1-től október 31-ig működik.